كمتر از یك ماه پس از حماسه 9 دی، پس‌لرزه‌های آن هنوز ادامه دارد و سران و حامیان فتنه، یكی پس از دیگری با عقب‌نشینی‌های پنهان و آشكار در تدارك راهی برای ادامه حیات سیاسی خود و جلوگیری از حذف كامل از درون نظام به‌دلیل رفتارهای فراساختاری خود هستند.

به گزارش رجانیوز، در حالی كه موسوی در بیانیه 17 خود، دولت را عملاً‌ به‌رسمیت شناخت و از آن خواست در مقابل مردم و سایر قوا پاسخگو باشد، سید محمد خاتمی نیز در نامه‌ای به رهبر انقلاب گلایه‌هایی از تندروی‌های دوستانش بیان كرد و مهدی كروبی نیز دو روز پیش در حاشیه كنگره حزب مردم‌سالاری اذعان كرد دولت را به‌رسمیت می‌شناسد.

این اظهارنظرها بازتاب‌های فراوانی در میان شبكه جریان فتنه داشته، به‌طوری كه برخی وب‌سایت‌های متمایل به این جریان درصدد كسب اطلاعاتی از مذاكرات پنهان با این افراد و متقاعد كردنشان به عدم پیگیری اعتراضات خود طی یك معامله شده‌اند.

اعلام نظر كروبی درباره دولت بازتاب وسیعی نیز در میان رسانه‌های خارجی داشت. روزنامه نیویورك تایمز نیز در این زمینه نوشت: سران مخالف دولت در ایران از خواسته خود كه برگزاری مجدد انتخابات بوده است، عقب نشینی كرده اند.

به نوشته این روزنامه امریكایی، محمد خاتمی و مهدی كروبی ظاهرا دیگر خواستار برگزاری مجدد انتخابات نیستند. این دو نفر گفته انداگرچه هنوز معتقدند در انتخابات ماه ژوئن تقلب شده است اما محمود احمدی نژاد را به عنوان رئیس دولت قبول دارند.

میرحسین موسوی دیگر رهبر مخالف نیز اخیرا در بیانیه ای به‌رغم انتقاد از دولت راهكارهایی برای برون رفت از بحران سیاسی پیشنهاد كرد كه در میان آنها برگزاری انتخابات به چشم نمی خورد.

نیویورك تایمز افزود: این موضع گیری ها ممكن است بیش از آنكه شفاف ساز باشد، سردرگمی ایجاد كند. همزمان با اظهارات كروبی، اعتماد ملی حزب او خواستار برگزاری انتخابات آزاد شد.

نیویورك تایمز نوشت: خبرگزاری فارس گزارش داد كه كروبی رئیس جمهور را به رسمیت می شناسداما به محض اینكه خبر منتشر شد، حسین كروبی پسر مهدی كروبی، گفت پدرش از اظهارات قبلی خود در خصوص تقلب و تجاوز به زندانیان عقب ننشسته است و او فقط به این دلیل كه اقای ایت الله خامنه ای احمدی نژاد را به‌رسمیت شناخته است او هم رئیس جمهور را قبول می كند.

همچنین روزنامه آلمانی فرانكفورتر روند شاو در تحلیل هایی درباره صحبت های اخیر كروبی مبنی بر اینكه محمود احمدی نژاد را به عنوان رییس جمهوری به رسمیت می شناسد، نوشت‏:‏ كروبی در مقابل نظام كمر خم می كند‏.‏ تاكنون كروبی و موسوی بصورت مشترك منكر قانونی بودن انتخابات شده و كروبی گفته بود كه معتقد به تقلب وسیع در نتایج است‏.‏

در عین حال به‌نظر می‌رسد باج ندادن رهبری به قانون‌شكنانی كه به اسم جمهوریت درصدد القای دیكتاتوری اقلیت به ایران بودند و از رهبری می‌خواستند تحت عناوینی مانند حكمیت، رأی حدود 25 میلیونی به احمدی‌نژاد را وتو كنند، یكی از دلایل اصلی عقب‌نشینی سران فتنه پس از ناامیدی از باج‌گیری با روش‌های شعبان بی‌مخی است