برنامه "رو به فردا" از همان آغاز مورد استقبال اهالی میدان سیاست و رسانه قرار گرفت؛ آنقدر که برخی عنوان 90 سیاسی را برایش برگزیدند. سه شنبه شب نوبت به مصطفی کواکبیان و حسین شریعتمداری رسید تا از انتخابات و مسائل پس از آن بگویند و راهکارهای برون رفت از شرایط کنونی را مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش رجانیوز در این گفتگوی صریح که کواکبیان از همان آغاز نام مناظره بر آن گذاشت، هر دو طرف بر نقاط مشترکی تاکید کردند. عدم مرزبندی رهبران اصلاحات با خارج از مرزها نقدی بود که هر دو به نوعی آن را وارد می دانستند؛ هر دو معتقد بودند آمریکا و معاندان خارجی برای کشور طرح ریزی داشته اند؛ هر دو اغتشاشات، حمله به اموال عمومی، پاره کردن عکس امام، اهانت به سیدالشهداء و شعارهای ساختارشکنی چون "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" را محکوم کردند و معتقد بودند باید این جریانات بعد از انتخابات خاتمه پیدا کند.

آسیب هایی که کشور در حوزه مختلف اعم از اقتصادی در شرایط کنونی می بیند، از جمله نگرانی های هر دو طرف بود. البته در این میان بر سر اینکه چه کسانی بانی ماجرا بودند و مجرم اصلی ماجرا کیست، اختلاف نظرهایی وجود داشت. شریعتمداری معتقد بود عده ای در داخل فرمول فتنه ای را دنبال کردند که در خارج تئوریزه شده بود؛ در عین حال کواکبیان بر این باور بود که نباید همه را آمریکایی خطاب کنیم و سایرین نیز اشتباهاتی داشته اند. همین طور بر سر راهکار نهایی برون رفت نیز بحث هایی صورت گرفت.

برنامه رو به فردای سه شنبه آن قدر صریح بود که بتواند یادآور مناظره های زمان انتخابات باشد. و اتفاقا کواکبیان به توصیه رهبری در خصوص تداوم مناظرات آن روزها نیز اشاره کرد و این برنامه را گامی در همان راستا خواند. رهبر انقلاب در نمازجمعه بعد از انتخابات با اشاره به مناظرات فرموده بودند:«اما این رقابتها و مناظرات، كه ابتكار مهمى بود؛ ابتكار جالبى بود؛ خیلى صریح بود، خیلى شفاف بود، خیلى جدى بود. این مناظره‏ها تو دهن آن كسانى زد كه از بیرون تبلیغ میكردند كه این رقابتها نمایشى است، واقعیت ندارد. دیدند نخیر، واقعیت دارد؛ جدى در مقابل هم ایستاده‏اند، با هم بحث میكنند، با هم استدلال میكنند. بنابراین مناظره‏ها و گفتگوها بسیار از این جهت مثبت بود.»


دراین مناظره ابتدا كواكبیان گفت از صدا و سیما تقدیر می كنم هرچند دیرهنگام بود اما بالاخره به فرمایش مقام معظم رهبری در ‏29‏ خرداد مبنی بر اینكه مناظره ها ادامه پیدا كند عمل كردند وی افزود به سهم خودم چون در فراكسیون دانشگاهیان مجلس خادم هستم. ترور ناجوانمردانه و شهادت دكتر مسعود علی محمدی استاد دانشگاه فیزیك تهران را به دانشگاهیان به ویژه خانواده مكرم و معززشان تسلیت عرض می كنم.

سپس حسین شریعتمداری نیز گفت شهادت اقای مسعود علی محمدی را تسلیت عرض می كنم و به قول حضرت امام رضوان الله تعالی علیه اینگونه اقدامات كور نه فقط مانع جهش انقلاب اسلامی نمی شود بلكه نشان دهنده ضعف دشمنان است و شاهد حركت بزرگتری خواهیم بود .

در ادامه مجری برنامه سوال كرد شاید بهانه اصلی برنامه مستقیم تلویزیونی رو به فردا ماجرای نهم دی امسال بود كه در واقع واكنشی بود به حوادث روز عاشورا خلاصه اینكه درباره چرایی و چیستی ‏9‏ دی سوال مطرح است و چرا چنین روزی خلق می شود.

كواكبیان گفت بله سوال خوبی است من معتقد هستم كه مردم ما در طول تاریخ نشان داده اند كه هیچ وقت از ارزشهایشان كوتاه نمی ایند و حتی شخصیتی مانند حضرت ابا عبدالله الحسین غ كه واقعا الگوی اصلی انقلاب ما بودند و حتی امروز شیعیان حوثی در یمن مسلمانان فلسطین در غزه و حزب الله لبنان همه به خاطر الگوگیری از اصول شهادت طلبانه اقا امام حسین است

وی اضافه كرد مردم تحمل نمی كنند كه یك عده ای بیایند روز عاشورا و به مقدس ترین مقدسات توهین كنند حال غیر از اینكه به بحث ولایت فقیه و قانون اساسی هم كه توهین شود قطعا مردم ما از این ارزشها هیچ وقت نمی گذرند

مدیر مسئول روزنامه مردمسالاری گفت بدون تردید ‏9‏ دی مردمی بود برخی ها می خواهند روز نهم دی را محدود كنند به جناح و یا كاندیدای خاصی اما مردم به خاطر دفاع از اعتقاداتشان و قانون اساسی امدند و قطعا همانطور كه رهبری فرمودند این روز ماندگار است و همان روز هم به نظر من یك كارهای انحرافی شد به برخی از شخصیت ها كه دخلی به این ماجرا نداشتند توهین هایی صورت گرفت و صدا و سیما هم كه بطور مستقیم پخش می كرد ان را منعكس كرد و من به صلاح نمی دانستم اما در هر حال معتقدم مردم حركت خوبی از خودشان بروز دادند و جاودانه شد .

سپس مدیر مسئول كیهان گفت نهم دی ماه با حضور بی نظیر و كم نظیر مردم پاسخی بود به هفت ماه تحمل اهانت های یك جریان سازمان یافته بیرونی و درونی به مقدسات مردم تا اینكه روز عاشورا ماجرا به اهانت به ساحت مقدس اباعبدالله الحسین كشیده شد خوب طبیعی بود كه مردم به خشم امده و خشم ها را بنا به دلایلی فرو برده دیگر نمی توانستند تحمل كنند وی افزود ان روز مردم به همه دشمنان بیرونی و دنباله رو های داخلی انها نشان دادندكه پای ارزشهای اسلام ایستاده اند و به هیچ وجه حاضر نیستند گوشه ای از ان كوتاه بیایند .

شریعتمداری اضافه كرد به همین دلیل امروز روزی ماندگار شد روز فصل هم بود مثل خود عاشورا روز فرقان هم بود مثل خود عاشورا روز عاشورای ‏61‏ هجری خطها كاملا مشخص شده بود امدنی ها امدند رفتنی ها رفتند نهم دی ماه نیز چنین روزی بود و مسئله جناحی نبود .

وی افزود اساسا ماجرای اخیر جناحی نیست این طور نیست كه در این ماجرا یك طرف یك جناح باشد و طرف دیگر جناحی دیگر باشد

شریعتمداری اضافه كرد اصلا ماجرا تقابل یك جریان فتنه سازمان یافته با مبانی و اصول انقلاب است بنابراین طبیعی است كه بسیاری از كسانی كه قبل ها پیش تر از ان متوجه ماجرا شدند صف خود را جدا كردند

سپس مجری در سوالی خطاب به كواكبیان گفت اقای شریعتمداری كلمه فصل را بكار برندند كه مقام معظم رهبری از تعبیر اتمام حجت استفاده كردند كه نهم دی حجت را تمام كرد شما این تعبیر را چگونه می بینید و چطور این تعبیر را می توان دریافت كرد

كواكبیان گفت در اینجا بگویم كه بنده سخنگوی هیچ كس نیستم و مسئول حرفهای خودم هستم والسلام

وی افزود در تعبیر اتمام حجت من به نكته ظریفی معتقد هستم و اینكه تا چه وقت می خواهیم جریان پس از انتخابات را كش دهیم هم اتمام حجت است برای دنیا هم حاكمیتهم مسئولان و همه بالاخره ‏7‏ تا هشت ماه از انتخابات گذشته است

كواكبیان گفت من از روز اول حتی قبل از اصولگرایی مجلس گفتم كه فرمایشات رهبری و قانون اساسی را فصل الخطاب قرار دهیم و نباید این بحث ها ادامه پیدا كند منتهی افراط كاری ها نمی گذارد

وی اضافه كرد نمی خواهم بگویم كه لزوما یك طرف باعث شد اما بالاخره حوادث را كشاند به اینجا بنابراین باید یك جا این مسئله را تمام كنیم كواكبیان افزود به نظر من اتمام حجت برای همه است هم جریان افراطی كه نمی خواهد این ماجرا تمام شود هم جریانی كه واقعا از ان طرف دارد خط و ربط می گیرد هم مسئولان قوای دستگاه سه گانه كه هر كدام باید به مر قانون و به وظایف خود عمل كنند هم جریان های خودسری كه بر خلاف قانون اقداماتی می كنند

كواكبیان افزود البته تعبیر رهبری این بود كه اینها كمك به دشمن است فكر نكنیم كه دلسوزانه كارهایی می كنیم یعنی اتمام حجت برای همه افراد است برای مجلس برای نیروی انتظامی وهمه مجری گفت منظور شما عمل سه قوه به مر قانون چیست .

كواكبیان پاسخ داد ان كس كه مسئول صدور مجوز است صادر نكند ان هم خلاف قانون عمل كرده است اگر كسی كه امده به ارزشهای نظام توهین می كند باید مجازات شود ان كسی هم كه می خواهد به سزای عملش برساند ان فرد هم نباید خلاف قانون عمل كند .

وی تصریح كرد من معتقد هستم كه مر قانون یعنی یك سیستمی كه تمام اجزایش را باید با هم ببینیم قانون اساسی یك محور و فصل اصلی به نام ولایت فقیه دارد اما یك فصلی دارد و اصول دیگری نیز دارد .

كواكبیان گفت متاسفانه برخی از دوستان ما می خواهند بخش دیگر مغفول بماند بحثی هم نیست دادگاههایی كه صدا و سیما پخش می كرد درمجلس گفته بودم قانون اساسی می گوید كه اصل وجود هیئت منصفه سیاسی هم ضروری است و منكر این نیستم این یك دادگاه سیاسی بود هیئت منصفه نداشتیم اگر نداشتیم چرا باید اینگونه دادگاه برگزار می شد بعدها دیدیم رئیس جدید قوه قضایی تشریف اوردند این قصه بهم خورد .

كواكبیان گفت مر قانون برای همه است همه كسانی كه در این نظام می خواهند زندگی كنند و مدعی دلسوزی برای مردم هستند باید ببینیم كه راهكار اساسی رعایت قانون است .

وی افزود واقعا جای تاسف دارد كه پریروز شنیدیم به منزل شهید صدوقی حمله شده است یا به منزل شهید دستغیب یا در كرمانشاه به منزل اقای زرندی و یا در جای دیگر این اتفاقات می افتد و صدا و سیما چیزی نمی گوید .

كواكبیان اضافه كرد من در مجلس گفتم همانطور كه واقعه روز عاشورا و ان بی حرمتی صددرصد محكوم است كسی كه این جنایت را مرتكب می شود افرادی هم كه به این مكان حمله می كنند محكوم هستند فرقی نمی كند اما صدا و سیما یك كلمه از ان نمی گوید و حق هم است این مسائل را بگوید اما چرا ان مسائل را نمی گوید مر قانون به شما صدا و سیمایی ها بر می گردد به ما مجلسی ها برمی گردد به دستگاه قضایی و نیروهای دلسوز بر می گردد حال كاندیداهای ریاست جمهوری نیز یك طرف بحث هستند و همچنین نیروهای امنیتی همه باید به مر قانون عمل كنند.

شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه كیهان در ادامه سخنانش در برنامه زنده رو به فردا گفت مثلا یك موقع شما از پنجره نگاه می كنید و می بینید یكی محكم زد توی گوش یكی دیگه واقعا ناراحت می شوید حق هم دارید ولی اگر به شما بگویند این كسی كه تو گوشش خورده با دشنه دل و روده یكی دیگر را ریخته بیرون قضاوت شما متفاوتمی شود .

وی افزود به نظر من براساس قانون روشن است كه كسانی دقیقا با دنباله روی از یك قانون شناخته شده بیگانه در مملكت تلاش كردند نظام اسلامی را تضعیف كنند اموال مردم را به اتش كشیدند با قمه و دشنه به عابران پیاده حمله كردند مسجد را اتش زدند قران را پاره كردند تصویر مبارك حضرت امام زه را پاره كردند به حضرت اباعبدالله الحسین غ اهانت كردند به نفع اسرائیل در روزی كه علیه اسرائیل بود شعار دادند به نفع امریكا در روزی كه علیه امریكا بود شعار دادند اینها بالاخره جرائم بزرگی است .

مدیر مسئول روزنامه كیهان گفت: مر قانون مبین این است كه اگر در قانون برای این موارد عنوان مجرمانه ای وضع شده كه شده به ان باید عمل شود در ضمن در این میان به بعضی از خودسری ها هم واقعا باید رسیدگی شود شریعتمداری اضافه كرد جنگ تحمیلی خودمان را در نظر بگیریم در جنگ تحمیلی ما كه جبهه جبهه حق بود در همین جبهه حق ممكن است چندتایی هم باشند كه احیانا ادم های خوبی نباشند اینها دلیل نمی شود ما بگوییم این جبهه ناحق بود همانطور جبهه صدام جبهه ناحق بود اما اینكه دران تعدادی باشند كه ادم های خوبی باشند كه بودند .

شریعتمداری افزود اول باید این مرز مشخص شود اقای كواكبیان كه بنده به ایشان ارادت دارم اشاره كرد كه من سخنگوی هیچ كس نیستم ولی خوب جنابعالی در همه این مدت از یك جریان خاص حمایت می كردید و روزنامه تان هم در اختیار این جریان خاص بوده است .

وی اضافه كرد من در سطحی نیستم كه خدای ناكرده بخواهم شما را ملامت كنم می خواهم بگویم همانی كه هستید زیر همان تابلو حرف بزنید مثلا اشاره كردید به مردم غزه چرا شما وقتی دیدید امدند شعار دادند نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران چیزی نگفتید اینها موجب می شود صحنه غبارالود شود مدیرمسئول روزنامه كیهان گفت من معتقدم اگر به مر قانون عمل شود همانطور كه رهبر معظم انقلاب هم اشاره فرمودند خیلی چیزها حل می شود.

مردم سالاری گفت این قصه كه اصلا جبهه حق و باطل است و جرائمی كه مرتكب شده اند یكی خیلی بزرگ و دیگری كوچك است نباید با هم مخلوط كنیم و خلط مبحث شود شما از این مطالب چگونه دفاع می كنید .

كواكبیان در پاسخ گفت اقای شریعتمداری همواره در مقام محاكمه همه باید جواب ایشان را بدهند.

وی افزود امشب نمی خواستم به جاده خاكی بزنم اولا كه ایشان شریعتمداری تغافل می فرمایند بنده مناظره های زیادی بعد از انتخابات داشتم اما با اقای شریعتمداری مناظره نداشتم ولی جاهای مختلف گفتم نه شرقی نه غربی جمهوری ایرانی شعار انحرافی است و طبق فرمایش حضرت امام جمهوری اسلامی نه یك كلمه كم نه یك كلمه زیاد را بارها تاكید كردم .

كواكبیان اضافه كرد در روزنامه مردمسالاری هم همین مصاحبه ها و همین مناظره ها چاپ شده است حالا اقای شریعتمداری شاید فقط كیهان می خواند احتمالا و اینجوری می گوید و الا بنده موضع گیری كردم و صددرصد هم معتقد هستم منتهی یك نكته اساسی تر اینكه از روز اول اقایان عمدا خواستند جریان معترض به انتخابات را با جریان اغتشاش گر معاند یك كاسه كنند و من هم از شبكه خبر اولین مصاحبه ای كه داشتم این بود كه ان كسانی كه سطل اشغال اتش می زنند یا شیشه می شكنند بحث انتخابات ندارند و اصلا در انتخابات هم شركت نكرده اند.

كواكبیان گفت حماسه جاودان ‏22‏ خرداد كه چهل میلیون نفر در ان گرما امدند به عشق نظام امدند اگر نظام را قبول نداشتند كه نمی امدند پای صندوق رای پس قبول داشتند و واقعا شور و نشاطی كه ایجاد شده بود بی نظیر بود
وی افزود بنده به عنوان یك مطلع سیاسی در طول سی سال چنین شور و نشاط ملی را ندیده بودم واقعا هم ندیده بودم .

كواكبیان اضافه كرد در شهرهای مختلف بنده شاید در بیش از ‏27‏ استان گردش و در حدود ‏5.‏ شهر سخنرانی های مختلف داشتم ان شور و نشاط واقعا می شد حفظ بشود اما بحث این است كه واقعا انهایی كه حالا من نمی گویم صدا و سیما هم همین كار را می كرد می امدند همه اینها را یك كاسه می كردند .

كواكبیان افزود در ‏25‏ خرداد یك میلیون نه دو میلیون نه حالا هر تعداد از میدان امام حسین تا میدان ازادی بدون یك كلام شعار با سكوت محض امدند راهپیمایی كردند واقعا همه دوستدار نظام هستند همه دوستدار ولایتند همه دوستدار رهبرهستند ولی ما امدیم یك كاسه گفتیم كل این جریان فتنه است همه اینها وابسته به اسرائیل و امریكا هستند وی افزود یك جوانی كه واقعا می گوید من به عشق وطنم به عشق اسلام امدم رای دادم من بلندگوی اسرائیل بودم چرا این طوری به این افراد توهین می كنید .

كواكبیان گفت ان جوانی كه می گوید نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران به لج اقای شریعتمداری می گوید نه اینكه واقعا اعتقاد قلبی داشته باشد یعنی می گوید این اقا من را متهم كرده به اسرائیلی بودن من هم به خدا اینطوری نیستم اگر فریب خوردگانی هم به قول ایشان باشند من نمی خواهم منكر بشوم الان انجمن پادشاهی اعلام كرده كه این استاد را ترور كرده است حساب اینها با جمعیتی كه معترضند جداست .

وی اضافه كرد بحثی در روزنامه كیهان بود كه اینها روز قدس امدند با كفش نماز خواندند این واقعا اگر بعد از سی سال كه از انقلاب گذشته هنوز نماز جمعه را ما به این افراد یاد ندادیم این همه دستگاه تبلیغی این همه دستگاه صدا و سیما بعد هم می ائیم به رخ می كشیم

كواكبیان گفت من می خواهم بگویم اگر بعضی ها این شعار را دادند و به قول شما اسرائیل هم مطرح كرده بود این هم مقصر ما هستیم چرا این مناظره هایی كه امشب راه انداختیم از همان اول نیامدیم روشنگری كنیم وی افزود طبیعتا كسی صدای امریكا و بی بی سی فارسی می بیند من بارها گفتم اینها زنگ خطراست بخاطر اینكه برای اینها محدودیت ایجاد كردیم و اینها رفتند ان سایتها شبكه ها را گوش كردند و بعد حرف های همانها را تكرار كردند .

كواكبیان افزود خدا شاهد است بارها این شبكه ها از خارج می خواستند با من مصاحبه كنند گفتم نه گفتند صدایتان را پخش می كنیم گفتم نه من خودم صدا و سیما می روم و صدایم را از انجا می شنوید .

وی تصریح كرد اگر واقعا صدا و سیمای ما مطبوعات ما دقیق عمل می كردند مشكلی نبود .

كواكبیان گفت حالا چون ایشان شریعتمداری مطرح كردند می خواهم بگویم بخشی از این تقصیرها را خود ایشان دارد چرا چون اینها كه افرادی خود سر هستند زیر علم كیهان این كارها را می كنند .

وی اضافه كرد اقای شریعتمداری قبل از اینكه انتخابات تمام شود گفت قراراست در ایران انقلاب مخملی بشود واین را خودشان با مقالاتی كه چاپ كردند می دانندگفتند مردم مواظب باشید عمر و عاصی ها دارند می ایند غیر از این است هر سه كاندیدا در شورای نگهبان بودند ایشان می گوید عمر و عاص ها دارند می ایند .

كواكبیان افزود شكی نكنید كه مقام معظم رهبری هم فرمودند اینجا گرجستان نیستاینها بیخود می كنند بخواهند اینجا انقلاب مخملی راه بیاندازند وی افزود می خواهم بگویم بله استكبار جهانی با ذات انقلاب اسلامی معارضه دارد و همیشه این معارضه هست و مخصوص این حادثه هم نیست كواكبیان گفت اگر در عاشورا می گویند بهائیت امده نمی دانم پادشاهی و منافقین امدند من هیچكدام را رد نمی كنم چون انها یك فرصت گیراوردند این فرصت را بهانه كردند برای اینكه عقده هایشان را خالی كنند اما من معتقدم كه می شود تقبیح كرد ولی این فرصت ها را برای انها فراهم نكرد چگونه ما باید تفكیك می كردیم و جو نباید امنیتی می شد .

این نماینده مجلس افزود واقعا ان كسی كه منافق و ضد انقلاب است و از خارج دستورمی گیرد با مردم عادی خیلی فرق دارد این ابهام وجود داشت این مردم درشهرستان ها نبودند در تهران بودند امار را خود صدا و سیما و مراكز رسمی دادند و همه جا یك كاندیدای مشخص جلو بود واین برایشان یك شبهه بود راه بر طرف كردن شبهه اجماع عمومی است راه این نیست كه بگوییم همه شما وابسته به امریكا و اسرائیل هستید و ما یك مشت ادم های خوبیم و ما فقط ضد اسرائیل هستیم .

كواكبیان اضافه كرد قبول بفرمایید همه ما مقصریم اگر بنده هم قرار بود كه شفاف سازی كنم و مرز بندیم را دقیق تر بگویم كه ایشان می گوید شاید اینكار را نكرده بودم ولی من در این مناظره ها گفتم این مناظره ها چاپ شده و همه این بحث ها را مطرح كردم من معتقدم ما به جای اینكه به گذشته برگردیم چون واقعا اگر قرار باشد گذشته باشد دیگر این برنامه رو به فردا نیست .

كواكبیان گفت چون واقعا اینجوری نیست كه ما بیائیم بگوییم كالبد شكافی و اسیب شناسی انتخابات خوب ما خیلی حرف داریم و من هم بگویم الان این دولت را قانونی می دانم بنده دارم در مجلس كار می كنم هیچ بحثی هم ندارم و در همه مباحث هم گفتم انتخابات قبول شده دولت هم قانونی است بخصوص مقام معظم رهبری تنفیذ كردند و در مجلس هم مراسم تحلیفش انجام شد همه كارهایش شده و اصلا معنی ندارد كه بگوییم حالا دوباره سرقصه انتخابات برویم .

وی افزود اگر سر قصه انتخابات این برنامه ها را داشته باشیم خوب البته این مخملیمون رو ایشان شریعتمداری راه انداخت قبل از انتخابات و الان هم می گوید توطئه و فتنه یا مسایلی از این قبیل است